edna od najčešće korištenih stvari nakon rođenja djeteta zasigurno su dječja kolica. Danas na tržištu postoji mnogo različitih vrsta kolica pa za novopečene roditelje može biti vrlo naporno birati kolica za njihovu bebu. Najbolja kolica za vas ne moraju biti ona koja su najbolja za vaše susjede ili prijatelje. Mjesto stanovanja, dob djeteta, broj djece u obitelji i mjesta na koja ćete ići, važni su čimbenici koje treba uzeti u obzir prilikom odlučivanja koja kolica kupiti. Nemojte žuriti i nemojte izabrati kolica već prvog dana traženja. Napravite popis kolica koja vam se najviše sviđaju pa se vraćajte isprobati ih i nekoliko puta prije nego što donesete konačnu odluku.
Prilikom kupovanja kolica, uvijek mislite na budućnost. Vaša mala beba ubrzo će biti veća i teža. Kolica koja je jednostavno koristiti za malu bebu, možda neće biti moguće koristiti za nešto veće dijete i morat ćete kupiti nova. Ako vam je ovo prvo dijete, mislite li da će kolica izdržati dovoljno dugo za drugo, pa možda čak i treće dijete? Koliko često ćete ih koristiti? Ovo je važno zato što su neka kolica izdržljivija od drugih i možete ih često koristiti, dok druga neće toliko dugo trajati. Gdje ćete ih koristiti? Ako ćete ih koristiti u trgovini, trgovačkom centru ili jednostavnim gradskim šetnjama, možete nabaviti jeftinija kolica. Kupite kvalitetnija i skuplja kolica, ako ćete ih koristiti za vožnju po brdima ili po neasfaltiranim puteljcima.
Kad krenete izabirati kolica, najbolji način donošenja odluke je proučavanje opcija i karakteristika kolica koja vas zanimaju. Možete onda napraviti i test vožnju. Ako planirate kupiti kolica preko kataloga ili Interneta, pokušajte naći i isprobati taj model prije nego što ga kupite. Kad kupujete kolica, povedite sa sobom sve one koji će kolica redovito koristiti. Neki muškarci kažu suprugama da kupe bilo koja kolica po njihovom ukusu, da bi tek kasnije ustanovili kako im je ručka preniska. Zbog toga će se morati saginjati tijekom vožnje ili nogama stalno udarati u stražnje kotače. Samim tim vožnja će biti neudobna i neće pričinjavati zadovoljstvo. Neke trgovine izlažu kolica na visoke police pa je teško doći do njih. Zamolite prodavače da spuste kolica kako biste ih mogli gurati, sklopiti i ponovno rasklopiti. Krenite na probnu vožnju po trgovini kako biste se uvjerili da su to prava kolica za vas.
Bez obzira na to koju marku kolica kupujete, trebali biste obratiti pažnju na sljedeće karakteristike:
Položaj sjedala. Ako ćete kolica koristiti za novorođenče, sjedalo se mora spuštati i do ležećeg položaja. To je neophodno za prva tri mjeseca djetetova života, nakon kojih većina djece može biti udobno smještena i u poluležećem položaju. Potražite kolica s mehanizmom za spuštanje sjedala koji se lagano koristi uz pomoć samo jedne ruke.
Visina ručki. Ručke mnogih kolica preniske su jer je većina kolica rađena za ženu prosječne visine. Ako ne odgovarate tom opisu - a većina očeva ne odgovara! možda će biti bolje da nabavite kolica s mogućnošću podešavanja visine ručki. Sve osobe koje će redovito koristiti kolica trebale bi ih moći koristiti bez problema. Idealna visina ručke je u visini struka ili malo niže.
Lakoća sklapanja. Nekoliko puta rasklopite i sklopite kolica koja namjeravate kupiti, kako biste se uvjerili da je mehanizam jednostavan za korištenje. Ako budete van kuće sami s djetetom, hoćete li moći sklapati ili rasklapati kolica i u isto vrijeme držati dijete? Ako vam trebaju dvije ruke da biste sklopili kolica, možda ćete na kraju morati dijete staviti na pod. Zbog toga bi najbolje bilo kupiti kolica koja se mogu sklopiti i samo jednom rukom.
Sigurnosni pojasevi. Sigurnosni pojasevi moraju imati kopče koje besprijekorno funkcioniraju. Kopča bi se trebala dati lagano otkopčati i biti udobna i sigurna za dijete. Pojasevi bi trebali biti jaki i otporni. Bez njih, malo starije dijete će vam pokušati pobjeći - i uspjeti. Potražite pojas koji se učvršćuje u tri točke, tj. pojas koji se kopča djetetu oko struka i između nogu. Za kolica s tri kotača, poželjan je pojas koji se učvršćuje u pet točaka, jer pojasevi preko ramena dodatno su osiguranje djetetu tijekom vožnje na neravnom terenu. Pojasevi koji se učvršćuju u pet točaka općenito su sigurniji za stariju djecu. Bilo bi dobro da vi možete lagano zakopčati i otkopčati pojaseve, ali ne i vaše dijete.
Jednostavno rukovanje. Isprobajte je li jednostavno upravljati kolicima. Trebali biste ih moći gurati u ravnoj liniji i skretati desno ili lijevo samo jednom rukom. Kotači koji se mogu pomicati u svim smjerovima pomoći će vam da lakše upravljate kolicima.
Pomična ručka. Ručke na nekim kolicima mogu se prebacivati s prednje strane na stražnju pa dijete može biti okrenuto ili prema vama ili prema van. Ako ste, npr. tijekom šetnje okrenuti prema suncu, možete okrenuti dijete prema sebi pa ono neće morati cijelo vrijeme žmirkati. Ako kolica imaju pomičnu ručku, provjerite mogu li se svi kotači zakočiti i pomjeraju li se u svim smjerovima.
Veličina sklopljenih kolica. Provjerite veličinu kolica nakon sklapanja kako biste bili sigurni da će moći stati u prtljažnik automobila ili na druga mjesta na kojima ih namjeravate držati. Ako imate automobil s malim prtljažnikom, a namjeravate u njega stavljati dječja kolica, velika i skupa kolica neće vam biti od koristi. Također provjerite mogu li kolica stajati samostalno nakon što ih zaklopite ili ćete ih uvijek morati držati polegnuta.
Kotači. Potražite kotače koji neće proklizavati. Veći kotači najčešće pružaju udobniju vožnju. Kotači bi se trebali nesmetano okretati i trebali bi se moći zakočiti.
Tkanina. Najbolje je kupiti kolica koja su prekrivena tkaninom predviđenom za skidanje i pranje. Važno je i da se tkanina nakon pranja može lagano vratiti na kolica. Dobra je i tkanina koja se može očistiti vlažnom krpom. Tamne tkanine bolje prikrivaju mrlje od svijetlih tkanina. Izbjegavajte tkanine namijenjene samo djevojčicama ili samo dječacima.
Krov. Bilo koja kolica koja namjeravate koristiti vani trebala bi imati krov. On štiti dijete od sunca, kiše i vjetra i čini vožnju u kolicima ugodnijom. Pokušajte naći krov koji na vrhu ima ''prozor'' kako biste mogli vidjeti dijete.
Težina. Što su kolica lakša, to ih je lakše unijeti i iznijeti iz automobila. Što su kolica teža, bit će sigurnija.
Košara. Duboka, prostrana košara ispod sjedala, do koje se lagano može doći, trebat će vam ako ćete s kolicima ići u kupnju. Također olakšava nošenje opreme za bebu. Košare za kupovinu vrlo su praktične i trebale bi se nalaziti nisko ispod sjedala, točno iznad stražnje osovine kolica. Stavljanje torbe na ručku moglo bi uzrokovati prevrtanje kolica. (Iako neka kolica u kompletu već imaju torbu koja je namijenjena da se stavi na ručku, svejedno budite pažljivi.)
Vodootporni pokrivač za noge. Koristi se da biste zaštitili djetetove noge ako pada kiša, ako je hladno ili ako pada snijeg. Možda je još bolje ako kupite plastični prekrivač kojim ćete zaštititi čitava kolica, a samim time prekriti i čitavo dijete. Plastični prekrivač naprijed ima mali otvor koji omogućuje prolaz svježem zraku.
Neki dodaci zbog kojih bi kolica mogla biti skuplja:
Plastični poslužavnik za hranu. Ionako je teško kolica održavati čistima, zašto biste ih htjeli pretvoriti u stolicu za hranjenje?
Držač za čašu. To je mjesto na koje odrasli mogu staviti piće. To nije preporučljivo - piće se nalazi iznad kolica, a mjesto za čašu nije jako duboko. Uslijed jačeg trzaja u gužvi u trgovini ili na neravnom pločniku piće bi se moglo proliti po kolicima ili, još gore, po bebi. Ako mislite da svakako morate imati držač za čašu, nabavite onaj koji se može pričvrstiti za ručku kolica i visi sa strane. Ti držači su dublji i ako se piće slučajno prolije, proliti će se po podu, a ne po djetetu.
Igračke koje se pričvršćuju za kolica. Nepotrebno ih je kupovati jer će vam zbog njih biti teže sklopiti kolica. Možete i sami privezati neku igračku za kolica (postoje i posebni lančići za to) i mijenjati je kada bebi dosadi.
Kakva sve kolica možete kupiti?
Kolica kod kojih se sjedalo može spustiti u potpuno ležeći položaj, a kasnije podignuti u sjedeći položaj, veoma su praktična. Možete ih koristiti od rođenja djeteta pa sve do treće godine života.
Kolica s košarom za novorođenče. Košara će vjerojatno biti dobra samo za prvih par mjeseci bebina života. Kasnije će beba košaru prerasti. Košara može biti korisna kod beba rođenih zimi jer ih je u njoj lakše utopliti, ali nije nužna.
Kolica u kombinaciji sa auto sjedalicom. Ovaj praktični sistem sastoji se od auto sjedalice/nosiljke koja se pričvršćuje na kolica. To je vrlo korisno zbog toga što vam omogućava da premjestite bebu iz automobila u kolica, a da je ne probudite. Ako beba zaspe u autu, samo pričvrstite auto sjedalicu na kolica. Isprobajte tu opciju u trgovini. Postoje također i 3 u 1 sistemi kod kojih dobivate kolica, košaru za bebe od rođenja do otprilike 3 mjeseca života i auto sjedalicu/nosiljku . Sve ovo savršeno pristaje na nosač kolica.
''Kišobran'' kolica. Ovo su veoma lagana kolica za malo veću djecu. Najčešće se ne mogu spustiti u potpuno ležeći položaj, pa se mogu koristiti tek kad beba može sama sjediti, obično sa nekih 6 ili 7 mjeseci života. Vrlo se jednostavno sklapaju. Kotači na njima obično su mali i nemaju košaru ni krović. Takva kolica idealna su za putovanja.
Kolica s tri kotača. Takva kolica imaju gume kao bicikl i aluminijski okvir. Gume su izvrsne za neravno tlo, na primjer za travu ili pijesak. Ako se bavite joggingom ili često hodate po neravnom tlu, kolica s tri kotača bit će izvrstan izbor. Neka od novijih kolica s tri kotača imaju sjedalo koje se može spustiti u potpuno ležeći položaj, ali ipak nisu prikladna za bebe koje još uvijek ne mogu same držati glavu uspravno. Pokušajte naći model s ručnom kočnicom.
Dvostruka kolica. Dvostruka kolica trebat će vam ako imate blizance ili bebu i malo dijete. Postoje dvostruka kolica kod kojih su sjedala jedno iza drugog ili jedno pored drugog. Kolica čija sjedala se nalaze jedno pokraj drugog, neće moći proći kroz sva vrata. Zbog toga je bolje nabaviti kolica čija se sjedala nalaze jedno iza drugoga. Ako kupujete dvostruka kolica za novorođenčad, provjerite da se oba sjedala mogu spustiti u ležeći položaj i da su dovoljno dugačka. Postoje i kolica koja sa stražnje strane imaju platformu na kojoj starije dijete može stajati i voziti se, dok je mlađe dijete naprijed u sjedalu.
Test-vožnja kolica u trgovini
Sva kolica lijepo je i jednostavno gurati dok u njima leži beba od 4 kilograma. Kada isprobavate kolica u trgovini, sva se čine kao dobar izbor. Lijepo ulaze u zavoj, lagano ih je voziti i prema naprijed i prema natrag. Ako je ikako moguće, povedite sa sobom malo veće dijete - najbolje bi bilo povesti dijete teško između 10 i 15 kilograma. Ako ne možete ''posuditi'' dijete od prijateljice, pokušajte u trgovini naći nešto te težine i stavite taj predmet u kolica. Mnoga je kolica veoma teško gurati kada u njima sjedi dijete staro godinu, dvije ili tri. Mrzit ćete svoj izbor ako isprobate kolica gurajući ih dok je u njima samo zrak. Prošetajte malo vozeći kolica i provjerite slijedeće:
Mogu li oba roditelja gurati kolica bez udaranja nožnim prstima u kotače?
Možete li lagano upravljati kolicima samo jednom rukom?
Jesu li kočnice lagane za korištenje i, dok su kolica zakočena, drže li ih čvrsto na mjestu?
Jesu li ručke dovoljno visoke? Morate li se pognuti da biste došli do njih? Neka kolica imaju ručke koje se mogu prilagoditi po visini, što je jako dobro. Pokušajte ne dopustiti da zbog kolica budete u nepravilnom položaju, od toga bi vas mogla boljeti leđa.
Je li skretanje lijevo ili desno lagano?
Možete li sve dijelove jednostavno koristiti - otkopčati i zakopčati sigurnosni pojas, podignuti i spustiti sjedalo, otvoriti i zatvoriti krović i sklopiti kolica?
Kad gurate kolica držeći samo jednu ručku, čini li vam se da će se prevrnuti?
Možete li sklopiti kolica držeći jednu ruku iza leđa?
Možete li bez pretjeranog napora nositi sklopljena kolica u jednoj ruci?
Na što morate veoma paziti?
Nabavite kolica kod kojih je baza kotača dovoljno široka da onemogućava prevrtanje. Kad se dijete nagne u stranu, kolica bi trebala ostati uspravna. Također odaberite kolica koja se neće prevrnuti unatrag kada lagano pritisnete ručku.
Provjerite okvir kolica ne biste li našli oštre rubove, izbočine ili rupe između dijelova kolica koje bi mogle ozlijediti djetetove prstiće. Treba izbjegavati i otvore za noge koji su toliko široki da kroz njih beba može slučajno ispasti.
Kolica s kočnicama pružaju vam dodatnu sigurnost. Odaberite kolica s dobrim sistemom kočenja i isprobajte ga prije nego što kupite kolica.
Da bi vaša kolica uvijek bila potpuno sigurna, često ih pregledavajte. Učvrstite vijke i matice, zamijenite istrošene pojaseve, provjerite kočnice, podmažite kotače.
Provjerite imaju li kolica mehanizam koji sprječava da se slučajno sama od sebe ne sklope.
Sigurnosne mjere:
Nikada ne ostavljajte dijete u kolicima bez nadzora.
Uvijek pričvrstite pojaseve. Nikada nemojte ostaviti dijete nezavezano, čak ni novorođenče - beba bi se mogla pomaknuti i ispasti iz kolica.
Nikada ne stavljajte novorođenčetu jastuk u kolica.
Odmaknite djecu kad sklapate ili rasklapate kolica.
Provjerite jesu li plastični poklopci na cijevima dobro pričvršćeni.
Nemojte dopustiti djeci da koriste kolica za igru.
Kad stanete, čak i na kratko vrijeme, uvijek koristite kočnice.