Kvalitetna i prikladna autosjedalica ključ je sigurnosti vašeg djetata dok ono boravi u automobilu. Zato je uporaba autosjedalice regulirana i zakonom, te je prema novom zakonu iz 2008. godine dobna granica za djecu koja se moraju prevoziti u autosjedalici koja odgovara stupnju njihova razvoja podignuta sa 5 na 12 godina.
Postoji velika razlika između brojnih dječjih autosjedalica na tržištu što se tiče sigurnosti i udobnosti. Nisu sve dječje autosjedalice jednako efikasne u svakom vozilu, pa si morate postaviti pitanje: “Koja je autosjedalica prava za naše dijete?”
"Prava" dječja autosjedalica se razlikuje po nekoliko važnih faktora. Dob djeteta se treba uzeti kao orjentacijska vrijednost, dok autosjedalica mora savršeno odgovarati masi djeteta. Također dječja autosjedalica mora savršeno odgovarati vozilu da bi se postigla optimalna sigurnost.
SIGURNOST NA 1.MJESTU
Uvijek preporučamo da zajedno s djetetom posjetite prodavača, isprobate i nađete odgovarajuću autosjedalicu. Tako ćete vidjeti da li je autosjedalica prikladna za vaše vozilo i da li se sviđa vašem djetetu. Da bi autosjedalica bila efikasna, a dijete u njoj sigurno, ona mora biti prilagođena rastu i stupnju razvoja djeteta za koje je namijenjena.
Uvijek morate paziti da ne dovedete vaše dijete u opasnost od zračnog jastuka! Stoga je stražnje sjedalo je uvijek najbolje mjesto za dječju autosjedalicu.
Istraživanja Njemačkog udruženja osiguravatelja u transportu (GDV) pokazuje da dva od tri djeteta nisu pravilno osigurana. U 96.1% slučajeva zbog nepravilne ugradnje, odnosno pričvršćenja, dječje autosjedalice. U slučaju nesreće posljedice mogu biti ozbiljne.
Pravilno postavljanje autosjedalice u automobilu ključan je faktor sigurnosti vašeg djeteta. No, za potpunu sigurnost djeteta u automobilu, osim pravilnog postavljanja autosjedalice, nužno je i dijete u njoj pravilno posjesti i vezati.
POZORNOST KOD IZBORA AS
Na tržištu se može naći velik broj autosjedalica, različitih modela i karakteristika. Zato ne čudi da se roditelji pri izboru nađu u nedoumici kako izabrati najbolju. Ukratko, najbolja autosjedalica je ona koja odgovara vašem automobilu, vašem djetetu i vašem troškovniku te koju možete lako stavljati u i vaditi iz automobila.
S obzirom na broj modela automobila i načine vezivanja u njima, obavezno prvo provjerite da li autosjedalica odgovara vašem automobilu, da li prati konture sjedala vašeg automobila te da li se u njega može montirati čvrsto i pod pravim kutem.
Potom izaberite autosjedalicu iz grupe koja je prikladna za težinu i stupanj razvoja vašeg djeteta. Više o tome možete pročitati u tekstu Podjela autosjedalica po grupama.
Nakon što se suzili izbor na one koje su kompatibilne s vašim automobilom, djetetom i novčanikom, prije finalnog izbora svakako provjerite da li se auto sjedalica jednostavno postavlja i koristi, jer ni najskuplja autosjedalica neće biti sigurna ako nije pravilno montirana.
PODJELA PO GRUPAMA
Da bi autosjedalica bila efikasna, a dijete u njoj sigurno, ona mora biti prilagođena rastu i stupnju razvoja djeteta za koje je namijenjena.
Zbog toga su, prema ECE R44/03 i ECE R44/04 direktivi podijeljene u osnovne grupe, prema težini djeteta:
• grupa 0 za novorođenčad, od rođenja do 10kg
• grupa 0+ za novorođenčad, od rođenja do 13 kg
• grupa I za malu djecu težine od 9 do 18 kg
• grupa II za veću djecu težine od 15 do 25 kg
• grupa III za veću djecu težine od 22 do 36 kg
Na tržištu se nude autosjedalice iz određene grupe ili tzv. kombinirane autosjedalice koje se protežu kroz više težinskih grupa (npr. autosjedalica namijenjena za dijete od 9 do 36 kg).
KADA PRIJEČI U SLJEDEČU GRUPU
U početku je izbor lak, jer za novorođenče je autosjedalica iz grupe 0 očito pravi izbor. No, kako dijete raste i razvija se, izbor postaje sve teži i roditelji se neminovno nađu pred pitanjem: kada je pravi trenutak za prelazak u slijedeću grupu autosjedalica?
Osnovno pravilo je: dijete treba biti u autosjedalici niže grupe sve dok tu nižu grupu ne preraste. Na primjer, grupa 0 i grupa I preklapaju se na području između težine 9 i 10 kg. Ako dijete još po visini nije preraslo autosjedalicu iz grupe 0 (od vrha glave djeteta do vrha autosjedalice ima manje od 2 cm) i nije doseglo najveću dozvoljenu težinu te autosjedalice (10 kg), za dijete je sigurnije da ostane u njoj, iako bi moglo prijeći i u autosjedalicu iz grupe I.
MONTIRANJE AS
Pravilno postavljanje autosjedalice u automobilu ključan je faktor sigurnosti vašeg djeteta. Zato vam savjetujemo da tom zadatku pristupite smireno i hladne glave, te da si odvojite dovoljno vremena. Dosljedno pratite upute proizvođača autosjedalice, budući da se sistemi postavljanja razlikuju. Ukoliko naiđete na problem koji ne znate sami riješiti, bez ustručavanja potražite pomoć - sigurnost vašeg djeteta važnija je od vašeg povrijeđenog ega.
Osnovno pravilo za postavljanje autosjedalica odnosi se na poziciju i smjer postavljanja. Novi zakon iz 2008. godine donosi promjenu te dozvoljava prijevoz djeteta do 2 godine straosti na prednjem sjedalu, no samo ako je dijete u autosjedalici postavljeno u smjeru suprotnom od smjera vožnje te ako su zračni jastuci na mjestu suvozača (ako postoje) isključeni. No, mi vam ipak savjetujemo da, ukoliko je moguće, dijete smjestite na stražnje sjedalo.
Naime, istraživanja pokazuju da je stražnje sjedalo najsigurnije mjesto u automobilu, pa je stoga i najprikladnije za prijevoz djeteta.
Autosjedalice grupe 0 i 0+ i kombinirane autosjedalice grupe 0/I postavljaju se u smjeru suprotom od smjera vožnje, dok se autosjedalice idućih grupa postavljaju u smjeru vožnje. Pri tome postoje dva osnovna načina za postavljanje - pojasevima automobila i ISOFIX sustavom.
VEZANJE DJETETA:
Za potpunu sigurnost djeteta u automobilu, osim pravilnog postavljanja autosjedalice, nužno je i dijete u njoj pravilno posjesti i vezati.
Pri smještanju novorođenčeta u autosjedalicu (grupa 0/0+) vodite računa o tome da beba bude postavljena tako da joj za vrijeme vožnje bude udobno, da nije okrenuta više na jednu stranu te da su joj leđa priljubljena uz stražnju stranu sjedalice. Pri posjedanju malog dijeteta u autosjedalicu (grupa I) pazite da su mu stražnjica i leđa potpuno prislonjena za stražnji dio sjedalice te da dijete sjedi ravno.
Što se tiče vezanja sigurnosnim pojasevima, za autosjedalice namijenjene novorođenčadi i maloj djeci (grupe 0, 0+ i I) vrijedi slijedeća procedura:
1. Uhvatite pojaseve koji stoje djetetu iznad ramena te ih izravnajte tako da niti na jednom dijelu ne budu savinuti ili preklopljeni. Provjerite da li su dijelovi kopče okrenuti na pravu stranu.
2. Preklopite gornje dijelove kopče. Ovaj korak izvedite prema uputi proizvođača vaše autosjedalice, budući da se kopče različitih autosjedalica razlikuju.
3. Tako preklopljene dijelove kopči utaknite zajedno u kopču na trećem pojasu, koji ide djetetu između nogu. Kopča je pravilno zakopčana kada čujete "klik".
4. Uhvatite slobodan dio pojasa koji se nalazi djetetu između nogu, ispod trećeg pojasa, i povucite ga kako bi zategnuli pojaseve. Da li su pojasevi dovoljno zategnuti možete provjeriti testom štipanja - ako rameni pojas uspijete uštipnuti, tada on nije dovoljno zategnut, pa slobodan dio još pojasa povucite.
5. Pojas autosjedalice grupe 0 i 0+ je pravilno zategnut ako ne možete ugurati više od jednog prsta ispod pojasa kod ključne kosti djeteta. Pojas autosjedalice grupe I je pravilno zategnut ako između pojasa i djeteta ne možete ugurati više od ravno položenog dlana.
RABLJENA AS
Autosjedalica nikako nije dio opreme na kojem je pametno pretjerano štediti, stoga vam savjetujemo da ne kupujete rabljene autosjedalice. No, isto tako znamo kako se brzo budžet obitelji s malim djetetom topi i kako privlačana tada može biti ponuda prijatelja s rabljenom autosjedalicom.
Ako se odlučite prihvatiti rabljenu autosjedalicu, savjetujemo da ju uzmete od osobe u koju imate povjerenja i koja će biti iskrena u vezi povijesti te autosjedalice. Naime, autosjedalica koja je pretrpjela bilo kakvu vrstu automobilske nesreće ili fizičkog oštećenja ne smije se više koristiti, budući da bi u eventualnoj idućoj nesreći mogla dovesti do teških ozljeda djeteta.
Provjerite da li je autosjedalica prošla atest i da li ima sve originalne dijelove i originalne upute za korištenje. Zatim provjerite koliko je autosjedalica stara - neka ne bude starija od 5 godina ako je iz grupe 0/0+, niti starija od 4 godina ako je iz grupe I. Naime, rok trajanja sjedalica je 6 godina i tako ćete ju koristiti taman dok joj rok ne istekne.
No, prije konačne odluke o nabavci rabljene autosjedalice, dva se puta zapitajte - da li sigurnost mog djeteta vrijedi manje od jedne autosjedalice?