Zdrava i lijepa kosa čini nas zadovoljnima, samouvjerenima i poželjnima. No, kosa nije samo naš ukras. Ona je i svojevrsni indikator svega onoga što se dešava u našem tijelu i duši. Po kosi možemo zaključiti u kakvom je stanju naš organizam i kakvog smo raspoloženja. Naša kosa reagira ne samo na stres, bolesna stanja ili nepravilnu prehranu, nego i na utjecaje iz okoline, na zagađeni zrak, na prekomjerno izlaganje suncu, vjetru ili hladnoći. Kosa se buni i protiv neadekvatnog šampona, suviše vrućeg fena ili agresivne boje. Postaje ili pretjerano masna ili pretjerano suha, ili beživotno visi ili ju je nemoguće ukrotiti. No, najčešće reagira na način na koji smo svi posebno osjetljivi, prekomjerno ispada. Stoga pogled na češalj pun ispalih vlasi predstavlja dovoljan razlog za preispitivanje načina na koji živimo ili se odnosimo prema svojoj kosi.
Zbog čega dolazi do ispadanja kose?
Iako smo svi jako osjetljivi na ispadanje kose, stručnjaci drže da nas 50 do 80, pa čak i do 100 ispalih vlasi dnevno uopće ne bi trebalo zabrinjavati. Kosa se prirodno regenerira, stare vlasi ispadaju i ustupaju mjesto novima, što je posebno prisutno i uočljivo na jesen i u proljeće.
Naprotiv, više od 100 vlasi dnevno dovoljan su razlog za zabrinutost i traženje uzroka koji su doveli do prekomjernog ispadanja kose.
Ako drastičnije ispadanje kose, dakle više od 100 vlasi dnevno, potraje dulje od četiri tjedna, treba odmah potražiti pomoć liječnika.
Razlozi pak mogu biti mnogobrojni. Među najučestalijim su razlozima za ispadanje kose poremećaji razine hormona koji mogu nastati kao posljedica specifičnih životnih faza, primjerice nakon poroda, u klimakteriju, u starijoj dobi, nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula ili drastičnih dijeta, ali i psihičkog pritiska, tj. stresa kao posljedice kriza u profesionalnom ili privatnom životu. Nadalje, prekomjerno ispadanje kose može upućivati i na različita oboljenja, primjerice štitnjače, jetre, bubrega, te poremećaje u radu imunološkog sustava. Ispadanje kose moguće je i zbog nedostatka cinka i željeza u organizmu, upalnih procesa, ali i pod utjecajem određenih lijekova, primjerice antibiotika. Naravno, drastično ispadanje kose može biti uzrokovano i nepravilnom njegom i tretiranjem kose. Primjerice, upotrebom šampona koji nije primjeren tipu kose, prečestom primjenom sredstava za bojenje ili kovrčanje kose, suviše visokom temperaturom prilikom oblikovanja frizure i slično.
No, ispadanje kose zbog navedenih razloga uglavnom prestaje nakon što se u organizmu, bilo prirodno, bilo nakon naše ili stručne intervencije, ponovo uspostavi ravnoteža. No, ako drastičnije ispadanje kose, dakle više od 100 vlasi dnevno, potraje dulje od četiri tjedna, treba odmah potražiti pomoć liječnika, koji će utvrditi uzroke i preporučiti odgovarajući tretman.
Kako spriječiti ispadanje kose?
U skladu s izrekom bolje spriječiti nego liječiti, za zdravlje kose može se mnogo učiniti. Ispadanje kose može se spriječiti pravilnom njegom, adekvatnom prehranom, primjenom posebnih kura i pakunga u razdoblju u kojem kosa više ispada, te općenito zdravim načinom života.
Naša kosa reagira ne samo na stres, bolest ili nepravilnu prehranu, nego i na zagađeni zrak i prekomjerno izlaganje suncu, vjetru ili hladnoći.
Evo nekoliko važnih savjeta:
za njegu kose koristite češalj i četku načinjenu od ekoloških materijala
prije pranja kosu dobro očetkajte četkom kako biste otklonili nečistoću i razmrsili vlasi
za pranje koristite isključivo mlaku tekuću vodu
za pranje kose koristite šampon koji je prilagođen tipu vaše kose (tip kose mijenja se s godinama života)
prilikom određivanja količine šampona budite što štedljiviji, malo je više nego dovoljno
šampon ne nanosite direktno na kosu, nego ga prethodno razrijedite vodom (mješavinu priredite u posebnoj bočici)
šampon nanosite uz nježno masiranje kože glave vrhovima prstiju
šampon ostavite djelovati kraće vrijeme te ga potom strpljivo i temeljito isperite vodom
nakon pranja kosu nemojte grubo trljati ručnikom, jer je mokra kosa posebno osjetljiva, nego je kratkotrajno otarite uz nježno gnječenje, a potom omotajte mekim, zagrijanim ručnikom
iz istog razloga je nemojte energično četkati četkom, nego je nježno raščešljajte češljem
sredstva za oblikovanje frizure nanosite isključivo na kosu te poštedite kožu glave
uvijek kada je to moguće kosu sušite prirodno, na zraku
kako vrućina oštećuje i kožu i kosu, sušilo držite oko 20 cm udaljeno od kose te izbjegavajte suviše vruć zrak
češljeve, četke i pomagala za oblikovanje frizure održavajte čistima
za bojenje, kovrčanje i friziranje kose koristite isključivo dermatološki i ekološki testirane preparate
nikad nemojte u isto vrijeme ili s manjim razmakom bojiti i kovrčati kosu
nakon kovrčanja, kosu nemojte prati najmanje 3 dana, ali je svako jutro navlažite običnom ili još bolje mineralnom vodom u dozi koja se može kupiti u ljekarnama
što češće masirajte glavu jer masaža opušta kožu i stabilizira rad lojnih žlijezda te potiče opskrbljenost korijena kose krvlju, hranjivim tvarima i kisikom
na jesen i u proljeće ili u razdoblju u kojem primijetite da vam kosa više ispada priuštite si posebne kure (ampule, maske za kosu ili dodatke prehrani) koje izaberite u dogovoru s dermatologom ili ga pripremite jednostavno kod kuće od maslinova ulja i žumanca
veliku pažnju posvetite zaštiti kose te njezi nakon utjecaja sunčevih zraka, vjetra, hladnoće te izlaganja u solariju, sauni, kupanja u moru, bazenu i slično
kako i kosa, jednako kao i naš organizam, ovisi o vodi, dnevno pijte 2 do 3 litre tekućine
kako su za kosu najvažniji vitamin C, bjelančevine, cink, željezo i biotin, osigurajte ih prehranom temeljenom na voću, povrću, ribi, morskim plodovima, mesu, jetri, mliječnim proizvodima te cjelovitim žitaricama, kao i dodatcima prehrani kupljenim u ljekarni
negativne posljedice stresa koje se ogledaju i kroz prekomjerno ispadanje kose, razgrađujte psihičkim relaksiranjem, tjelesnom aktivnošću te dostatnim spavanjem.