Definicija
Epiduralna anestezija je jedan od načina umanjenja bolova prilikom porođaja kada se anestezira samo deo tela, dok je žena budna i svesna svega. Kao i većina drugim medicinskih zahvata, ima svoje prednosti i mane. Njih treba dobro proceniti pre donošenja odluke.
Izvođenje
Kod epiduralne anestezije ponavljano se unosi lokalni anestetik u područje oko kičmene moždine. To prekida nadražaje koji se prenose živcima materice i porođaj prolazi bez zaustavljanja. Uspešna epiduralna anestezija pruža bezbolno svesno stanje tokom celog porođaja.
Epiduralnu anesteziju obavlja anesteziolog. Ne daje se dok ne počnu trudovi. Pre početka zahvata, daje se 1-2 litre infuzije koja se nastavlja i tokom porođaja. Žena treba da legne na levi bok ili u sedeći položaj s bradom na grudima i kolenima blizu stomaka. Položaj je neudoban za većinu žena.
U nivou struka, na leđima, očisti se deo kože, anestezira i zatim se veća igla uvodi kroz anesteziranu kožu u epiduralni prostor kičmene moždine. Mala cev, kateter, uvlači se kroz tu iglu dok vrh katetera ne dosegne epiduralni prostor. Igla se zatim pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru tako da se može dati još anestetika. Test doza anestetika se ubacuje inekcijom u kateter za proveru pravilnog smeštaja katetera. Ukoliko je dobro smešten, primenjuje se prva doza anestetika. Kateter se pričvrsti za leđa i ne ometa pomeranje u krevetu niti se oseća na leđima. Bol koji se oseća tokom ovog postavljanja je kratkotrajan ubodni bol ili može trajati par minuta.
Od tri do pet minuta nakon prve doze, živci materice postaju neosetljivi. Nakon deset minuta to se oseća. Kada početna doza prestane da deluje, daje se druga doza kroz kateter. Dodatne doze daju se svakih sat do dva, u zavisnosti od leka i pojedinih doza.
Kad se dete rodi, kateter se uklanja. Učinak anestezije obično nestaje nakon sat do dva. Nakon što prestane delovanje anestetika, žena oseća neprijatno peckanje oko porođajnog kanala.
Da li je sigurna epiduralna anestezija?
Epiduralna anestezija se smatra sigurnom za majku i dete. Ipak, postoje i rizici. Porođaj za vreme ove anestezije često treba završiti porođajnim forcepsom ili drugim pomoćnim sredstvima što je dodatni rizik. Najčešća neželjena nuspojava je iznenadan pad majčinog krvnog pritiska. Pojavljuje se u jedan do dva odsto slučajeva i može biti opasan za majku i dete. Kad se to dogodi, medicinsko osoblje će preduzeti hitne akcije i obično rešiti problem. Često merenje pritiska potrebno je posle svake doze leka.
Kada se daje epiduralna anestezija i hoće li naškoditi detetu?
Epiduralna anestezija daje se kada porođaj počne. Međutim, epiduralna anestezija može da uspori porođaj i da oslabi trudove. Ukoliko se ovo dogodi, može se dati lek okistocin koji pojačava trudove. Ukoliko se da oksitocin, žena je pod pojačanim nadzorom jer taj lek može preterano da stimuliše matericu i da prouzrokuje prejako stezanje.
Može li bilo ko da primi epiduralnu anesteziju?
Većina žena može na ovaj način da osigura sebi bezbolan porođaj. Ipak, žene koje su imale operacije u području leđa, poremećaje srca ili krvi, alergije na anestetike, svakako moraju da se posavetuju sa ginekologom i anesteziologom.
Da li moram da ostanem u krevetu posle primanja epiduralne?
Da. Žena može da legne na stranu i da podigne glavu za 30 stepeni. Budući da epiduralna anestezija odnosi i kontrolu osećanja nogu, žena ne može da stoji i da nosi svoju težinu. Zbog toga žena ne može da ide u toalet ili da šeta. Takođe, postoji stalna primena infuzije, kao i monitoring rada srca deteta. Zbog neosetljivosti stomaka, ne postoji kontrola mokrenja. Zato je potrebno postaviti kateter za odvođenje mokraće. Ovaj postupak povećava mogućnost infekcije mokraćnog sistema za jedan do dva odsto svaki put kad se postavi.
Da li ću moći da tiskam?
Tokom ove anestezije, često se ne oseća stezanje materice. Ukoliko ih je žena svesna, može da tika, ali ukoliko nije - ne može. Tada se dete uvodi u porođajni kanal pritiskanjem na stomak i vrh materice ili upotrebom pomoćnih pomagala. Obe metode imaju svoje rizike. Brojni stručnjaci smatraju da period između dve inekcije anestetika određuje sposobnost žene da oseti stezanje i tiska.
Usporava li se ovako porođaj?
Neki porođaji su sporiji zbog upotrebe epiduralne. Kod drugih je porođaj brži jer je žena opuštenija.
Da li će za porođaj biti upotrebljen forceps?
Forceps, odnosno porođajna klješta, možda će biti potrebna za završavanje porođaja. Njihova upotreba zahteva rezanje međice (epiziotomija) čime se povećava otvor porođajnog kanala. Upotreba forcepsa zahteva veću epiziotomiju, više šavova i potencijalno više boli.
Prednosti epiduralne anestezije
ˇ Nema bola tokom trudova i porođaja
ˇ Za razliku od nekih drugih lekova, ne čini ženu pospanom
ˇ Vrlo malo leka dopire do deteta
ˇ Pojačan nadzor majke i deteta daje trudnici veće poverenje u osoblje
Nedostaci epiduralne anestezije
ˇ Porođaj može biti usporen jer majka ne može da se kreće i da koristi gravitaciju
ˇ Majka mora da ostane u krevetu glavom na istom nivou tokom celog porođaja
ˇ Majci su potrebne neprestane infuzije i praćenje detetovih otkucaja srca
ˇ Majci se mora često meriti krvni pritisak
ˇ Potrebna je kateterizacija
ˇ Možda će biti potrebna upotreba forcepsa za dovršenje porođaja
ˇ Majka će imati vrlo malo kontrole nad svojim telom i verovatno neće uopšte osećati proces porođaja. Ovo može poremetiti vezu majka-dete.
ˇ Majka potpuno zavisi od sestara i lekara za sve svoje potrebe
ˇ Vrlo retko, ali ipak, postoje ozbiljni zdravstveni rizici kojih oba partnera moraju da budu svesna
Što se još, osim epiduralne anestezije, može koristiti za umanjenje bolova?
Postoje i drugi načini smanjenja bolova tokom porođaja. Mnogim ženama pomažu tehnike naučene na časovima za trudnice, a koji uključuju vežbanje opuštanja, masažu, vizualizaciju, koncentraciju i disanje. Ove veštine koje ne uključuju lekove koriste se vašom snagom i njima vi kontrolišete svoje telo.
Zaključak Epiduralna anestezija je jedna od metoda za olakšavanje bola i neprijatnosti tokom porođaja. Kontrola nad porođajem prepušta se medicinskom osoblju. Uključuje i određene rizike. Ipak, odluka je vaša. Detaljnim objašnjavanjem svega što se događa tokom ove metode porođaja pomažemo vam da postupak bolje razumete i da se lakše odlučite.