Danas je najčešće prihvaćena definicija stresa kaže da je stres stanje ili osjećaj u kojem se nalazi osoba kada smatra da zahtjevi u njenom životu premašuju osobna i društvena sredstva koja ta osoba ima na raspolaganju. Ljudi ne osjećaju stres kada imaju dovoljno vremena, iskustva i sredstava da se nose s nekom situacijom. Kako prolazimo kroz životni ciklus odrastanja, školovanja, promjene posla, vjenčanja, dobivanja potomaka, proživljavamo i različite razine stresa.
Kako prepoznati stres? Glavobolja, ubrzan rad srca, ukočeni vrat i ramena, ubrzano disanje, bolovi u leđima, znojenje, znojni dlanovi, bolovi u želucu i mučnina najčešći su fizički znakovi stresa. Osim fizičkih znakova, moguće je primijetiti mnoge psihološke, mentalne znakove stresa, koji se odražavaju na način razmišljanja, ponašanje ili raspoloženje, primjerice: nervoza i iscrpljenost, teška koncentracija na zadatke ili prevelika zabrinutost oko nebitnih stvari.
Budući da je stres u današnje vrijeme jednostavno nemoguće izbjeći, važno je pronaći načine kako smanjiti ili spriječiti stresne događaje te negativne reakcije koje iz njih proizlaze. Zato smo za vas odabrali nekoliko savjeta koji će vam sigurno pomoći da konačno kažete ne stresu.
- Jedan od najbržih i najučinkovitijih načina uklanjanja napetosti je pravilno disanje. Tehnike disanja vrlo su učinkovite jer brzo i pozitivno djeluju na živčani sustav, smanjuju srčani tlak te poboljšavaju cirkulaciju. Nakon stresne situacije jednostavno duboko udahnite i zadržite dah tri do četiri sekunde pa lagano izdišite - dok izdišete, izbacite svu napetost iz tijela.
- Pronađite svoju mantru – zamislite neku lijepu sliku koja će vam poslužiti kao utočište u trenucima stresa: pogled s najljepšeg mjesta na plaži, stazu u šumi kojom rado šećete ili nešto drugo, vama osobito drago.
- Umjesto da obavljate nekoliko zadataka odjednom, u određeno vrijeme posvetite se jednom poslu ili jednoj osobi. Kada svladate raspršenost i usmjerite pozornost, lakše ćete kontrolirati stres.
- Jedite redovito jer stres utječe na razinu šećera u krvi. Tri obroka na dan te mali nezasićeni međuobroci održat će razinu šećera stabilnom, a vas napuniti energijom.
- Glazba smanjuje stres i depresiju, a potiče relaksaciju i san. Brzi ritmovi razbuđuju um, čine ga pozornijim i bržim, dok spora glazba smiruje i opušta mozak.
- Fizičke aktivnosti mogu uvelike smanjiti stres i intenzitet reakcija na stres. Redovita fizička aktivnost vrlo je korisna strategija nošenja sa stresom. Vježbajte!
- Sve je više istraživanja koja pokazuju kako pisanje o stresnim situacijama i okolnostima može pomoći otpuštanju stresa i poboljšanju bolesti i stanja na koja utječe stres. Prenesite na papir vlastito viđenje stresnih situacija.
- Sudjelujte u aktivnostima u kojima uživate - smislene aktivnosti pomažu otpuštanju napetosti. Pronađite hobi, bavite se nekom aktivnošću ili umjetnošću.
Koliko jako stres utječe na vas, stvar je vaše osobnosti, osobnog emotivnog odgovora na pritisak. Stres je, jednostavno rečeno, svuda oko nas! Prema tvrdnjama zabrinutih stručnjaka, ona je epidemija 21. stoljeća. Vjerujemo da ste pronašli barem nekoliko načina kako pomoći samome sebi onda kada je najteže, kada mislite da iz neke situacije jednostavno nema izlaza. Smanjite stres, izbjegavajte stresne situacije - jednom zauvijek odlučite okrenuti leđa stresu! Stres se može prevladati, ali jedino ako se s njime suočite!