PCOS - sindrom policističnih jajnika obuhvaća niz simptoma koji su prije svega vezani uz ultrazvučnu sliku jajnika čija veličina varira od normalnih do izrazito povećanih, dok se subkapsularno nalazi niz sitnih folikula u vidu vjenčića, ogrlice od perli ili krunice, do maksimalno 7 - 8 mm u promjeru. Sindrom je opisan 1905. godine od strane Stein-a i Leventhal-a kao skup simptoma: amenoreja (izostanak menstruacije), pojačana dlakavost i pretilost udruženi s povećanim i policističnim jajnicima.
PCOS se javlja u oko 3% adolescentica i odraslih žena. Može se pojaviti već s prvom mjesečnicom. Relativno često se dijagnosticira kod mladih djevojaka upravo kod problema neredovitih ciklusa za vrijeme puberteta. Najčešći je razlog hiperandrogenemije - povišene razine muških spolnih hormona androgena u pretpubertetskoj dobi. Povišena razina testosterona izaziva djelovanjem na lojne žlijezde seboreju i/ili akne, djelovanjem na folikul dlake pojačanu dlakavost (hirzutizam) muškog tipa, a u predjelu vlasišta stanjenje dlake i gubitak kose ili ćelavost muškog tipa.
I dok je u ranijim klasifikacijama morfološki izgled jajnika igrao glavnu ulogu, danas se težište problema fokusira na endokrinološkoj obradi pacijentice. Poremećaj karakterizira u početku blagi hormonski disbalans i kasnije znatna odstupanja u hormonskom statusu: porast razine muških spolnih hormona testosterona i androstendiona (hyperandrogenaemia) kao i izmijenjena funkcija hipofize s prevagom LH u odnosu na FSH (inverzni FSH/LH odnos). Ne rijetko su involvirani štitnjača (javlja se smanjena funkcija štitnjače kod visoke razine prolaktina), gušterača (s poremećajem sekrecije inzulina) kao i nadbubrežna žlijezda.
Simptomi:
-kronična anovulacija, s nepravilnim menstruacijskim krvarenjima: njihovim višemjesečnim ili potpunim izostankom
-pojačani rast dlačica maskulinog tipa, akne i pojačano ispadanje kose kao posljedica povišene razine muškog spolnog hormona testosterona
-neplodnost
-pretilost
Rani početak brojnih hormonskih i metaboličkih odstupanja, kao i često pasivan odnos prema liječenju PCOS nosi čitav niz rizika za zdravlje žene kao što su: neredovita krvarenja iz maternice, dva do tri puta češći spontani pobačaji, anemija, kao i abnormalna razina triglicerida i kolesterola u krvi. Rizik nastanka povišenog krvnog tlaka kod pacijentica s PCOS je povećan za 40%, učestalost krvožilnih bolesti je sedam puta češća, a rizik nastanka šećerne bolesti za 16% povišen. Rak sluznice maternice i jajnika je zbog kronične anovulacije i konstantno povišene razine estrogena dva do tri puta češći.
Osnovna metoda u dijagnostici PCOS je ultrazvučni pregled. Koristi se transvaginalni ultrazvuk, prilikom čega se procjenjuje jesu li jajnici povećani (jedan do tri puta veći od normalnih jajnika, minimalno je volumen 10 ml), da li je stroma - unutarnji dio jajnika koji proizvodi hormone, zadebljana (dva, tri ili više puta), postoje li mali folikuli (nalik na ogrlicu od perli, najmanje 12 folikula/slici) koji stvaraju dojam mikrocističnosti. U ovom slučaju se, premda se koristi termin policistični, ne radi o tumorskim cistama jajnika, nego o folikulima koji se razvijaju do srednjeg stadija ali ne i ovulacije, jer im hormonska poremetnja to ne dopušta. Uz ultrazvuk se u postavljanju dijagnoze PCOS koristi i niz drugih pretraga kao što su mjerenje protoka krvi kroz jajnike (color Doppler), određivanje hormona, ali i analiza metabolizma, test opterećenja šećerom - OGTT, analiza učinkovitosti inzulina, mjeri se količina i raspored masnog tkiva i druge pretrage, ovisno o dominantnim simptomima.
Liječenje: Kako je pretjerana debljina vrlo čest problem žena s policističnim jajnicima, takovim pacijenticama se preporučuje smanjenje tjelesne težine što ima višestruko pozitivan učinak. Smanjenje tjelesne težine za samo 5% može ponovno uspostaviti ovulacijski ciklus. Normalna tjelesna težina znači ujedno i manje problema s kolesterolom, lipidima i inzulinom. Uz mršavljenje važna je i tjelesna aktivnost, prestanak pušenja i uzimanja alkohola, te općenito usvajanje zdravog načina života.
U okviru liječenja neplodnosti osnovni problem policističnih jajnika je izostanak ovulacije - anovulacija, te se u ovim slučajevima vrši stimulacija i indukcija ovulacije (najčešće uz istodobnu inhibiciju aktivnosti hipofize) s ciljanim spolnim odnosom. Trudnoća sama po sebi vrlo povoljno djeluje na PCOS.
Ukoliko postoje značajna metabolička odstupanja: periferna rezistencija na inzulin i hiperinzulinemija koja je razlog problema s kolesterolom i lipidima te brojnim drugim endokrinološkim i metaboličkim poremećajima koji vode nastanku šećerne bolesti, što se nalazi čak kod 80 - 90% pacijentica koje nisu liječene od PCOS, primjenu nalazi metformin (Glucophage). Kod PCOS je moguće i kirurško liječenje (laparoskopski drilling ili klinasta resekcija jajnika), a osnovna svrha je smanjiti zapreminu povećanih jajnika, kao i pretjeranu proizvodnju muških spolnih hormona.
Ostali problemi vezani uz anovulaciju su izostanci menstruacija (u liječenje se primjenjuju gestagenska terapija ili oralna kontracepcija), kao i problemi vezani uz visoku razinu testosterona, u čijem liječenju se primjenjuju antiandrogeni lijekovi. U prvom redu na raspologanju stoje ciproteronacetat (Diane 35; Androcur) koji se primjenjuje po točno određenim shemama (obrnuta Kauffmann-ova ili shema po Hammerstein-u), kao i gestageni s nešto nižim postotkom inhibicije androgenog receptora: klormadinonacetat (Belara, Neo-Eunomin), drospirenon (Yasmin) i dienogest (Valette).
Alternativne mogućnosti: Uvijek kada postoji problem u svezi nečega tako kompliciranog kao što je to proces ovulacije ili složena funkcija jajnika, uzroke tražimo u mehanizmima koji reguliraju menstruacijski ciklus u mozgu. Obzirom da najveći broj uzroka izostanka ovulacije i amenoreje potječe iz hipotalamusa, holistička medicina promatra ovaj problem u sklopu neuravnotežene izmjene energije kod finog usklađivanja razine neuropeptida u mozgu (hipotalamusu) pod utjecajem stresa. Stresovi koji dovode do poremećaja menstruacijskog ciklusa, izostanka ovulacije ili gubitka menstruacije i nastanka PCOS uključuju negativne emocije zbog osjećaja podređenosti ili inferiornosti u ulozi žene.
Ponovno uspostavljanje ciklične funkcije jajnika zahtijeva analizu usvojenih negativnih poruka, kao i ponovnu uspostavu ciklične izmjene i protoka emocija. Dopustite sebi puni opseg emocionalnih reakcija na događaje u svom životu. Ovdje svakako spada i psihoterapija, koja izlazi iz okvira alternativnih mogućnosti, a koja sigurno nalazi dodirne točke s holističkim pristupom. Od drugih alternativnih postupaka u liječenju PCOS za spomenuti je i terapija svjetlom: izlaganje svjetlosti punog spektra dva sata svake večeri i svakog jutra. Provoditi što više vremena na prirodnom svjetlu, a preporuka je najmanje tri dana tijekom jednog mjeseca ostaviti upaljeno svjetlo za vrijeme spavanja. Uporaba prirodne 2%progesteronske kreme (ProGest, Bio Balance, FemGest, Serenity) u količini 1/2 čajne žlice nanešene na kožu dva puta dnevno od 14. do 28. dana ciklusa neutralizirati će "estrogensku dominaciju" i uspostaviti uredan ciklus kod nepravilnih i dugih ciklusa. Zdrava prehrana podrazumijeva uporabu cjelovitih životnih namirnica, odnosno prehranu koja uravnotežuje eikosanoide i glukagon, odnosno inzulin. Normalizacija tjelesne težine povećava osjetljivost prema inzulinu i smanjuje razinu androgena.